Hale namiotowe, Estrada Rybnicka Oferujemy także:
Hale Namiotowe
hale-wynajem.pl www.hale-wynajem.pl

Kontakt z nami

32 421-

biuro@estrada.rybnik.pl

Nagłośnienie imprez w plenerze

 

 

Każdemu czasem zdarza się bywać na imprezach plenerowych, które nie do końca spełniły oczekiwania pod względem nagłośnienia. Przebijające partie instrumentów, perkusja zagłuszająca wokal albo nieustanne spięcia, szumy i piski z głośników, potrafią skutecznie odebrać radość z uczestniczenia w evencie. Jak się przed tym uchronić, organizując imprezę plenerową?


Impreza w plenerze


Organizacja imprez w plenerze wymaga dopracowania mnóstwa szczegółów, w tym także nagłośnienia. Bez niego lub z dźwiękiem wymykającym się spod kontroli niewprawionej obsłudze, całość może skończyć się fiaskiem, a w najlepszym przypadku pretensjami publiczności do organizatora. Niestety często zdarza się, że za reżyserię dźwięku odpowiadają osoby bez doświadczenia i merytorycznej wiedzy, a to nie sprzyja powodzeniu całego przedsięwzięcia, dlatego dobrze jest, aby kwestią nagłośnienia imprezy plenerowej zajęła się profesjonalna agencja eventowa.


Analiza warunków


Aby odpowiednio dobrać sprzęt nagłośnieniowy do wymogów imprezy plenerowej, należy właściwie określić jej specyfikę, łącznie z liczbą osób uczestniczących i spodziewaną pogodą. Dźwięk ma bowiem inną akustykę w pomieszczeniu zamkniętym, niż w otwartej przestrzeni, inaczej także ustawia się parametry przy mniejszej grupie odbiorców, aniżeli przy wielkim koncercie. Odmiennego sprzętu i innych ustawień będzie wymagać nagłośnienie wydarzenia sportowego, imprezy integracyjnej czy występów artystycznych np. z okazji dnia miasta. Wiedza o tym, jaki sprzęt dobrać do danego eventu gwarantuje nie tylko spodziewany efekt, ale także optymalne wykorzystanie budżetu przeznaczonego na realizację dźwięku.


Dobre nagłośnienie, czyli jakie?


Wśród cech charakteryzujących dobre nagłośnienie imprezy plenerowej, wskazać należy właściwe proporcje między natężeniem dźwięku pochodzącego z głośników do dźwięku z pogłosu, minimalne różnice w natężeniu dźwięku o szerokim paśmie częstotliwości, odpowiednio dobrane parametry sprzętu nagłaśniającego, dzięki czemu dźwięk jest pozbawiony zniekształceń, a także tempo docierania fali akustycznej do uszu słuchających zgodne z tym, co w danym momencie dzieje się np. na scenie. Poza tym istotny jest również brak szumów, pisków i innych oznak sprzężeń sprzętu. Na dobre nagłośnienie imprezy w plenerze wpływa także układ głośników, który powinien być dostosowany pod dane wydarzenie tak, by w spełnić swoją funkcję. Zdarzają się np. koncerty, podczas których energia z głośników nie trafia do widowni, ale w niebo, ponieważ są nieodpowiednio rozmieszczone.


Nie tylko sprzęt


We właściwie przygotowanym nagłośnieniu imprezy plenerowej bardzo ważne jest zabezpieczenie się przed ewentualnymi awariami. Dobrze jest mieć na miejscu sprzęt zapasowy, który szybko można podmienić bez akustycznej szkody dla całego eventu, a także dysponować zespołem, który błyskawicznie zareaguje na problemy techniczne i będzie wiedział, co robić w przypadku wystąpienia usterki. Nie mniej ważny jest również czas samego przygotowania sprzętu, ustawienia głośników, przeprowadzenia testów i reagowania na bieżące zmiany – np. samych wykonawców podczas koncertu. Trzecim aspektem jest dopuszczalny poziom hałasu. Ekipa nagłośnieniowa działająca profesjonalnie kontroluje go podczas trwania całego eventu i w razie konieczności na bieżąco reaguje zmianą ustawień sprzętu.


Komu zlecić nagłośnienie?


Oferta firm oferujących nagłośnienia imprez jest bardzo bogata i nastręcza trudności przy wyborze. Warto zatem zwrócić uwagę na historię danej agencji, jej zrealizowane projekty, czyli portfolio, a także przygotowanie merytoryczne. Dobrze również sprawdzić, co jeszcze firma ma w ofercie i czy jest ona spójna z głównym charakterem działalności, czyli: czy oferuje inne usługi związane z eventami.


Podsumowanie


Niezależnie od tego, czy impreza w plenerze ma charakter sportowy, składa się z występów artystycznych z okazji np. dnia miasta czy jest eventem integracyjnym, warto zadbać o jej właściwe nagłośnienie tak, by na długo pozostała w pamięci widowni i uczestników nie tylko z powodu wrażeń, ale i perfekcyjnego przygotowania technicznego.


 

 Estrada RYbnicka Sp. z o.o.

ul. SAMOTNa 7, 44-251 Rybnik 

Spółka wpisana do KRS pod nr 0000458685

Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS

Kapitał zakładowy: 110 000 PLN

NIP: 6423181880

 

tel  32 4218858

        604 130 750

 

@: BIURO@ESTRADA.RYBNIK.PL

  

Nasz profil na Facebook  Nasz blog   Nasz Instagram  Nasz Youtube

 

Newsletter

Dołącz do naszego mailingu!

Newsletter